Fidejusiune

06 july 2019 77

Buna! Sunt unul din 3 fidejusori la un credit contractat de fosta cumnata. Ea nu a mai ahitat creditul demult si documentele au ajuns deja la executorul judecatoresc. Nici ea, nici alti 2 fidejusori nu sunt angajati oficial, eu lucrez oficial si mi-au fost sechestrate conturile. Ca sa am acces la salariu, am negociat cu executorul si transfer lunar cate 1.000 de lei in contul stingerii datoriei. Beneficiara creditului si alti 2 fidejusori sunt bine mersi si nu sunt deloc afectati de actiunile executorului. Cum se poate oare asa? Este vreo posibilitate sa scap cumva de obligatiile mele de fidejusor? Suma totala este 147.000 lei.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Contactați-mă la adresa ee e-mail office.potirniche@yahoo.com

07 july 2019