Fidejusori la un credit neachitat

22 october 2019 286

Buna ziua. As dori sa aflu care sunt consecințele neachitării creditului. Eu și sora mea suntem fidejusori la un crtedit luat de fostul concubin și dosarul lui a ajuns la executori. Imobile nu avem niciuna și avem viza de resedinta acasă la mama. Pe el maică-sa l-a scos de la evidentă. Ce consecințe pot surveni in cazul in care el nu achita datoria?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Fidejusiunea este obligația garantului (fidejusorul) asumată în folosul unui creditor cu scopul de a garanta obligația pe care debitorul o datorează creditorului (obligația garantată) și care apare și devine scadentă doar dacă apare și devine scadentă obligația garantată.

Prin urmare fidejusorii vor achita pentru debitor, totodată urmaînd sa se apere fata... mai detaliat de creditorul debitorului recurgînd la toate mijloacele juridice de apărare, după care dacă, se încasează de la acesta are dreptul să se îndrepte în regres față de debitor pentru a recupera de la acesta sumele achitate pentru el.

22 october 2019