Filmare in spatiu privat

18 april 2019 112

Buna ziua, stimati juristi! Care este cadrul normativ care reglementeaza accesul/permisiunea de a filma, fotografia indiferent de statut, in spatiu privat de interes public? Cum ar fi, o scoala privata? Am voie sa filmez personal sau sa invit jurnalistii pentru a filma in cadrul unui centru educational privat, fara a avea permisiune? Va multumesc! Cu stima, V.L.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

O astfel de instituție are propriile regulamente care urmează de studiat și conformat unde veți găsi reglementată situația dacă aveți o astfel de posibilitate or se interzice, totuși dat fiind faptul că este de interes public ar fi posibilă o astfel de filmare până în momentul când se va... mai detaliat opune administrația instituției.

Totuși urmează să fiți atent că de la 1 martie 2019 este reglementat în noul Cod Civil dreptul la propria imagine care constrânge într-o oare care măsură posibilitatea de a mai filma persoanele.
Art. 31/5, care prevede că: ”în exercitarea dreptului la propria imagine, persoana poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod a înfățișării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri”.

18 april 2019