Fiul m-a dat afară din casa pe care am cumpărat-o (dar am înregistrat-o pe numele lui)

26 november 2022 47

Bună ziua. Am cumpărat o casă după ce am divorțat. Eu am investit 16 mii euro și am luat un credit de 27 mii euro pe numele fiului meu pentru a cumpăra această casă. Banca a cerut să înregistrăm casa pe numele fiului pentru a ne acorda creditul. Fiul și-a găsit pereche, s-au început probleme în relația noastră și m-a dat afară din casă. Am rămas fără nimic și nu am locuință chiar daca am muncit pentru două case. Este justiție pentru mine? Pot face ceva în această situație?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Cât de dur nu ar suna răspunsul dar acest conflict ține mai mult de niște aspecte morale familiale în urma căruia trebuia soluționat și nu pe calea justiției.

Din păcate, dreptul de proprietate asupra casei aparține strict fiului dvs care poate decide exlusiv doar el ce face cu casa și... mai detaliat pe cine primește în ea.

La etapa inițială când ați luat o asemenea decizie trebuiau prevăzute anumite riscuri și elucidat pe deplin faptul că casa scrisă pe numele fiului dvs va genera anumite consecințe doar....

Dvs puteți pretinde la suma de 16 miii euro investită în cazul în care puteți face dovada acestor sume investite..

28 november 2022