Foaie de boala

05 february 2019 91

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti cum am putea proceda in situatia in care fiul meu lucreaza neoficial ca operator acasa la un call-centru, se simte rau si am vrea sa ii facem un tratament. Daca mai mult de 3 zile lipseste, i se cere un certificat medical. Este posibil in R M, daca nu iesti angajat oficial, sa poti deschide o foaie sau certificat de boala? Multumim.

Jurist comments 1

Ivan Coica
  • Legal consultant

Buna seara Lidia,
Nu este posibil, de a face rost de certificat de concediu medical, deoarece în Instrucțiunea nr. 189 din 22.06.2005 „privind modul de completare a certificatului de concediu medical„ și anume pct.pct. 2, 11, este menționat că persoana trebuie să aibă calitatea de angajat.
Dar pentru cazul dvs, drept alternativă... mai detaliat ar servi faptul solicitării de către fiul DVS o confirmare de la Instituția Medico-Sanitară că sa aflat în ambolator în care va fi menționata perioada si diagnosticul dupa caz.
Sper ca informatia va va fi utilă, succese !

08 february 2019