Fondator de SRL

24 june 2019 207

O ruda apropiata ma roaga sa-l ajut. El isi deschide SRL si spune are nevoie de 2 persoane cofondatori care sa detina cate 40% si el respectiv 20%. Tot lucrul il face el. Spuneti-mi, va rog, despre ce este vorba,ce obligatii si raspundere pot avea?

Jurist comments 1

Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua! Doamna Veronica,

Informația expusă de dvs. este insuficientă pentru a identifica toate riscurile și beneficiile obținerii calității de asociat.
Analizând această propunere intuiesc că, dvs. urmează să participați financiar sau în alt mod la fondarea societății comerciale în schimbul cotei de 40%. În special, prin actul de constituire puteți... mai detaliat fi obligată să vărsați aportul (transmiteți bani) la constituirea societății.
Deținerea unei cote de 40% vă acordă dreptul de a primi dividende din profitul companiei și de a participa la conducerea companiei.
Vă recomand să vă adresați unui avocat sau unui consilier juridic specializat pentru o consultație completă.

Cu respect,
Valentin Ciuric
Tel.: 067 699 599

24 july 2019