Cum pot să întorc copilul în ţară?

26 may 2021 24

Fosta soţie a plecat peste hotare cu copilul, fără acordul tatălui. Cum pot să întorc copilul în ţară?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Problema-i urmează a fi ridicată dacă mama a depășit termenul de ieșirile din țara / călătorie cu copilul de 3 luni sau sa stabilit cu domiciliul peste hotarele țării, astfel fiind necesar deschiderea procedurii de răpire internațională care este una administrativ-civilă.

In caz contrar mama are dreptul la călătorie cu... mai detaliat copilul pe o perioada pina la 3 luni.

27 may 2021