Fosta sotie a sotului meu il ameninta cu decaderea din drepturile parintestti

29 april 2022 94

Buna ziua. Sotul meu a fost anterior casatorit si are un copil de 5 ani. Fosta lui sotie este plecata de 1 an peste hotare impreuna cu copilul si nu ii permite sotului sa comunice cu copilul. Mai mult, ea vrea sa il decada din drepturi parintesti, amenintandu-l ca daca el nu-si da acordul, ea il va da in judecata pentru a incasa pensia alimentara in tara in care se afla. E posibil asa ceva? El nu este impotriva sa achite pensia alimentara aici la noi in Moldova! Ce se poate de facut? Va rog sa ne ajutati, cum sa procedam?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Marcela, eu vreau să vă aduc la cunoștință e spune Codul familiei cu decăderea din drepturi părintești Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia... mai detaliat copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului. Marcela dă să fim realiști, fost soție o să-și pună pofta în cui, ea a citit literatură străină și are niște priviri proaste la legislația națională, ea o să die în bară. cu legislația din țara unde se află, Nu trebuie de făcut nimica, să stați, să așteptați ce o să întreprindă ea-deșteaptă-oiță.

30 april 2022