Fosta sotie nu imi permite sa-mi vad copilul cat de des vreau

12 april 2022 185

Buna. Sunt divortat si am un copil de 8 ani, care sta cu mama lui, dar este foarte atasat de mine. Ce drepturi am eu in acest caz. Nu am stabilit cu fosta sotie un grafic de intrevederi. Ea zice ca 1 data pe saptama este suficient sa ne vedem. Nu-i da voie copilului sa ma sune si face tot posibilul ca sa-l indeparteze pe copil de mine. Eu am dreptul sa-l vizitez atunci cand pot si cand doresc?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua, înintați o cerere către Direcţia pentru Protecţia Drepturilor Copilului cu privire la stabilirea programului de întrevederi a tatălui cu copilul, descrieți cu amănunt problema dvs, despre atașamentul copilului față de tată și inversa, problema cu privire la interzicerea fostei soții de a vizita copilul și indicați graficul dorit... mai detaliat de intrevederi.

15 april 2022