Fosta sotie nu-mi permite sa-mi vad copilul

24 may 2019 231

Buna ziua! Am cateva intrebari. Fosta sotie nu-mi permite sa-mi vad copilul de 8 luni si vrea sa ma decada din drepturi parintesti. Eu vreau sa achit pensia alimentara, dar ea face tot ce este posibil ca sa traga de timp.
Prin urmare, vreau s-o dau in judecata ca sa stabilim pensia alimentara si sa pot sa-mi vad copilul. Care este procedura? As fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu niste modele de cereri de care am nevoie.
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Advocate

Salutare!

1. referitor la pensia pentru întreținerea copilului minor, împreună cu fosta soție puteți să încheiați un acord notarial. Dacă nu ajungeți la un numitor comun, ar fi oportun de a deschide un cont la bancă pe numele copilului și să-l alimentați lunar. Iar dacă ați hotărât să soluționați conflictul prin... mai detaliat intermediul instanței de judecată, vă sfătui să vă adresați unui avocat.
2. cu referire la întrevederile cu copilul, dacă nu aveți un acord cu fosta soție, puteți depune o cerere la Direcția pentru protecția copilului din cadrul primăriei prin care solicitați instituirea unui grafic de întrevedere cu copilul Dvs.

Succes!

24 may 2019