Fosta sotie sustine ca am agresat-o

02 april 2018 42

Salut! Am asa o intrebare, daca puteti sa ma ajutati. In timpul divortului sotia a depus o cerere la politie cum ca eu i-am provocat cateva vanatai in urma unor lovituri, ceea ce nu era adevarat. Mai tarziu si-a retras cererea. Este posibil ca dupa cateva luni dupa divort sa depuna iar cerere pe momentul acesta din trecut?

Jurist comments 2

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Orice persoana este libera de a depune plingere la organele de politie. Cu toate acestea, este putin probabil ca o plingere depusa pe seama unui eveniment care a avut loc anterior, va putea fi examinata cu succes.
Cel mai probabil la acel moment va fi imposibil de demonstrat ca sotia dvs.... mai detaliat a suferit careva leziuni, cu exceptia faptului cind vor fi martori care ar putea confirma acest fapt.

Totodata, persoana risca sa fie sanctionata penal pentru denunt fals

Articolul 311. Denunţarea falsă sau plîngerea falsă

(1) Denunţarea cu bună ştiinţă falsă în scopul de a-l învinui pe cineva de săvîrşirea unei infracţiuni, sau plîngerea cu bună ştiinţă falsă despre săvîrşirea unei infracţiuni, făcută unui organ sau unei persoane cu funcţie de răspundere, care sînt în drept de a porni urmărirea penală, se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:
a) legată de învinuirea de săvîrşire a unei infracţiuni grave, deosebit de grave sau excepţional de grave;
b) săvîrşită din interes material;
c) însoţită de crearea artificială a probelor acuzatoare
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.

03 april 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Defapt răspunsul este simplu, după retragerea plingerii nu mai este posibil de a depune din nou o altă plîngere a cărei conținut este obiectul plingerii anterioare cu privire la același fapt.

04 april 2018