Fostul nu achita pensia alimentara

14 october 2020 258

Bună ziua. Sunt mama a doi copii, cu varsta de 7 și 9 ani. Sunt divorțata, iar fostul nu achita pensia alimentara, are restanță de 40.000 de lei. Executorul nu ia nicio masura. Fostul nu vrea sa se prezinte la executor, nu raspunde la telefon. Ce pot sa fac? Va multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează repetat de adresat cu o cerere către executor de solicitat informarea dvs cu privire la măsurile de asigurare aplicate și epuizate care nu au avut efect pentru a depista alte măsuri aplicabile cum ar fi sechestre, interdicții etc.

Totodată soțul dvs poate fi înaintat în instanța de judecată pentru... mai detaliat neexecutarea intenționată a hotărârii judecătorești.

Pe numele executorul dacă se depistează ca nu întreprinde măsuri poate fi scrisă o plîngere către UNEJ.

14 october 2020