Fostul soț cere micșorarea pensiei alimentare

05 august 2020 229

Bună ziua. Fostul soț cere micșorarea pensiei alimentare de la 850 lei la 500 de lei lunar. Copilul avea 4 ani când i s-a stabilit pensia alimentara 850 de lei, din cauza că avea un salariu mic și soția lui urma să nască. La moment mai are doi copii in afara de al nostru comun.
1. E posibil să micșoreze pensia alimentara până la 500 de lei? Copilul a împlinit 7 ani, anul acesta merge la școală, voi avea foarte multe cheltuieli!
2. Fostul soț are datorii 10.500 lei, acești bani tot vor fi recalculați, dacă se admite cererea lui?
Vă mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

1. Interveniți cu o cerere de majorare a pensiei de cel puțin 1000 lei, avînd în vedere că minimul de existență s-a mărit.

2. Restanța la pensie nu se recalculează.

08 august 2020