Fostul soț nu achită pensia alimentară

21 february 2023 147

Bună ziua. Fostul soț nu achită pensia alimentară pentru copilul minor. Timp de 6 ani, el a plătit pensia neregulat, și anume o dată la 3-4 luni, dar deja are un an de zile de când nu a achitat nimic. Ce pot face în acest caz? Cum să-l oblig pe fostul soț să achite pensia alimentară?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Doina.
Pentru a obliga soţul să plăteasă pensia alimentară, iar în cazul neachitării să o puteţi încasa forţat, trebuie să vă adresaţi cu o cerere în instanţa de judecată.
După ce obţineţi hotărîrea judecătorească în care va fi indicată suma pensiei, veţiputea solicita executarea silită.
Codul familiei prevede:
Articolul 74. Obligaţia părinţilor... mai detaliat de a-şi întreţine copiii

(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.

(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.

(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

21 february 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Dacă există o hotărâre de încasare a pensiei alimentare și dosarul se află la executor ,puteți solicita executorului să aplice interdicție de a părăsi țara și să depună plângere contravențională pe art. 318
Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată... mai detaliat ori a documentului executoriu menționat la art. 11 lit. c) sau d) din Codul de executare
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

22 february 2023