Fostul sot nu respecta graficul de intrevederi cu copilul si nu achita pensia alimentara

25 january 2020 107

Buna! Sunt divortata, am un copilul. Fostul sot are grafic de intrevedere cu copilul, insa el nu respecta graficulul (nu il aduce acasa la timp, nu lasa copilul sa ia legatura cu mama in timp ce se afla la el) si nu plateste pensia pentru intretinerea copilului. Ce pot sa fac in aceasta situatie? As vrea sa-l dau in judecata pentru a-l decadea din drepturile parintesti. De ce probe am nevoie? Ma distruge moral, am 3 ani de cand imi distruge linistea.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Cu privire la încălcarea graficului urmează a sesiza autoritatea tutelară.

Cu privire la neachitarea pensiei alimentare urmează de înaintat o cerere către executor să ia măsurile necesare față de debitor (vă recomand să vă adresați la un avocat).

Decăderea din drepturi pentru motivele respective legal este posibilă și este prevăzută de... mai detaliat și în practică judecătorii evita să decadă părinții pentru neplata pensiei alimentare, de și se poate de înaintat o cerere de chemare în judecată bine întemeiată.

25 january 2020