Fostul sot nu vrea sa-si dea acordul pentru plecarea copilului in vacanta peste hotare

28 march 2019 333

Sunt divortata si vreau sa plec cu copilul la odihna in Italia. Trebuie sa am acordul fostului sot?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Pentru plecarea în vacanţă pe un terment scurt, nu este nevoie de acordul celuilalt soţ, conform art. 1, al. 2, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:

(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor... mai detaliat legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Servus

28 march 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Maria,

În cazul în care urmăriți stabilirea domiciliului permanent al copilului în Italia este necesar acordul exprimat sub forma de o declarație eliberata la notar. Refuzul de a elibera o asemenea declarație poate fi contestat în instanța de judecată.

Din experiența anterioară va pot comunica ca un asemenea acord care,... mai detaliat trebuie sa cuprindă inclusiv acordul la înscrierea la studii, excursii, medical etc, inclusiv pentru perfectarea actelor, altfel riscați ca copilul sa nu aibă acces la un șir de servicii gratuit sau cu preț redus.

28 march 2019