Fractură de deget în transportul public

26 october 2021 28

Bună ziua! Ce riscă șoferul de troleibuz, dacă în timpul frânării o persoană în etate a căzut și și-a fracturat un deget de la mână. Persoana vizată a refuzat propunerea șoferului de a chema ambulanța și poliția, ca mai spre seară să meargă la poliție și să declare incidentul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Despre riscuri se poate de vorbit doar când se demonstrează vinovăția persoanei.

În speța respectiva, agentul constatator cel mai probabil va refuza atragerea la răspundere a șoferului deoarece frânarea de-obicei are drept scop evitarea unui impact sau altceva care nu a putut fi evitat altfel decit prin frânare bruscă.

Altceva va... mai detaliat fi dacă va fi găsit vinovat șoferul din cauza căreia a fost nevoit troleibuzul sa frâneze brusc aici survenind răspunderea.

26 october 2021