Fratele a impartit in mod inegal terenul agricol mostenit de la tata

03 november 2020 165

Tata ne-a lasat prin testament, mie si fratelui, cota lui de teren agricol. Ne-a lasat actele ca sa impartim in cote egale acel teren. Eu, avand incredere in frate, l-am lasat pe el sa se ocupe de perfectarea documentelor. El, insa, nu a impartit in mod egal averea lasata de tata, cota lui este mult mai mare decat a mea. Nu sunt de acord cu aceasta impartire, vreau sa modificam actele ca sa fie egale cotele noastre. Unde ma pot adresa pentru a redresa aceasta situatie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă nu puteți amiabil să ameliorați neînțelegerea dvs urmează să contestați în judecată actele respective și să solicitați potrivit testamentului împărțirea cum se cuvine a terenurilor cu implicarea serviciului cadastral

03 november 2020