Fratele e dator sa-i dea un loc de trai ?

14 july 2020 55

Buna ziua. Fratele mamei mele a ocupat casa parinteasca, fara sa i-o lase bunicii, fara sa dea nimic fratilor si surorilor lui si a inregistrat-o pe sotia sa. Mama are viza de resedinta in acea casa, dar a locuit toata viata in gazda. Mama nu a semnat vreo data ca renunta la mostenirea bunicilor. Acum ea nu are unde trai, e bolnava si nu poate lucra. Eu stau la soacra mea, nu lucrez si stau cu copil mic acasa. Este dator fratele mamei sa-i ofere un loc de trai?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu există o obligatie in acest sens.
Daca bunica a decedat, urmează a intocmi actele pentru mostenire.
In acest sens, mergeți la notar cu certificatul de deces a bunicii, cel de nastere a mamei si buletinul pentru a deschide dosarul succesoral daca unul asemenea nu a fost deschis, atunci se va clarifica... mai detaliat ce si cui urmeaza sa ii revină.
Informația e generala, urmează a fi furnizate mai multe detalii pentru a oferi un raspuns mai amplu.

15 july 2020