Fratele meu poate beneficia de amnistie?

17 january 2022 101

Salutare! Fratele meu a fost condamnat in temeiul art. 186 alin. 2 CP (30 de epizoade) la 8 ani de inchisoare. A fost condamnat in anul 2018, dar infractiunile au fost savârsite în anii 2015-2016, când el avea 15-16 ani. Se afla în închisoare de 3 ani si 4 luni. El poate sa fie eliberat conditionat în conformitate cu amnistia adoptată la sfârșitul anului trecut?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Infracțiunea respectiva cade sub incidența amnistiei, asta nu presupune eliberarea condiționată și absolvirea de pedeapsă în condițiile în care la momentul comiterii infractiunii acesta avea mai puțin de 18 ani.

Pentru a putea beneficia de aplicarea prevederilor amnistiei vă pot ajuta în calitate de avocat la reprezentarea intereselor.

18 january 2022