Freelancer IT Companie S.R.L.

25 september 2020 85

Buna ziua! Vreau sa fondez o companie IT tip S.R.L. pentru a putea presta servicii IT cum ar fi dezvoltarea de aplicatii mobile unor clienti din UE. Voi fi achitat in Euro. Care este metoda mai convenabila? Cont bancar al companiei in RM sau UE? Sau, mai bine zis, daca este posibil sa am cont bancar in UE? Care sunt taxele si ce se intampla daca nu am venituri, continui sa platesc taxe? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Advocate

Andrei,

vă propun să vă informați foarte bine cum puteți obține statutul de rezindent al IT park-ului și ce facilități / scutiri există, inclusiv mărimea impozitelor, condițille de raportare, ce se întâmplă dacă întregistrați zero venit etc. Aici totul e descris: https://moldovaitpark.md/faqs/

Achitarea în euro de către beneficiarului serviciului nu presupune că... mai detaliat trebuie să aveți cont deschis în UE. Deschideți cont euro la o bancă din Moldova.

Antreprenorii din cadrul sectorului IT beneficiază de un sistem avanatjos de impozitare!

Ar trebui să decadă întrebarea cu contul deschis într-o altă țară pentru scopul propus. Cu toate acestea, primiți și referințe în legătură cu întrebarea respectivă. Citiți Legea privind reglementarea valutară, în special, alin. 4, 5, 6 al articului 13. În plus, aveți să consultați și Regulamentul privind conturile rezidenților în străinătate https://www.bnm.md/ro/content/regulamentului-privind-conturile-rezidentilor-strainatate-aprobat-prin-hca-al-bnm-nr216-din

Nu voi ezita să menționez că dvs. ați avea nevoie să fiți consultat de un contabil / jurist care să vă aducă la cunoștințe aspectele legale și practice privind desfășurării activității propuse.

Succese!

**************************************************************************************************
(4) Deschiderea de către rezidenţi a conturilor curente şi a conturilor de depozit în străinătate la bănci nerezidente se efectuează cu autorizare din partea Băncii Naţionale a Moldovei, cu excepţia cazurilor prevăzute la alin.(5).

Eliberarea de către Banca Naţională a Moldovei a autorizaţiilor respective se efectuează în cazurile stabilite de aceasta.

[Art.13 al.(4) modificat prin LP32 din 27.02.20, MO99-100/02.04.20 art.153; în vigoare 02.05.20]

(5) Fără autorizare din partea Băncii Naţionale a Moldovei, rezidenţii pot deschide conturi curente şi conturi de depozit în străinătate la bănci nerezidente în cazul:

[Art.13 al.(5) modificat prin LP32 din 27.02.20, MO99-100/02.04.20 art.153; în vigoare 02.05.20]

a) deschiderii de către băncile licenţiate a conturilor pe numele acestora, necesare pentru desfăşurarea activităţilor conform licenţei eliberate de Banca Națională a Moldovei;

[Art.13 al.(5), lit.a) modificată prin LP32 din 27.02.20, MO99-100/02.04.20 art.153; în vigoare 02.05.20]

b) deschiderii de către rezidenţi a conturilor destinate efectuării în străinătate a operaţiunilor aferente investiţiilor directe şi a operaţiunilor cu bunuri imobile, în cazul în care deschiderea acestor conturi de către investitori (pe numele lor) este obligatorie conform legislaţiei statului străin în care se efectuează operaţiunile;

c) deschiderii conturilor pe numele reprezentanţelor persoanelor juridice rezidente în scopul asigurării activităţii acestor reprezentanţe;

d) deschiderii conturilor de către persoanele fizice rezidente pentru perioada aflării lor temporare în străinătate;

e) deschiderii de către rezidenţi a conturilor de depozit de garanţie prevăzut la art. 12 alin. (3) lit. b), în cazul în care suma garanţiei nu depăşeşte 10000 de euro (sau echivalentul lor);

f) deschiderii de către rezidenţi a conturilor destinate efectuării operaţiunilor ce ţin de primirea împrumuturilor/creditelor/garanţiilor de la nerezidenţi, în cazul în care suma împrumutului/creditului/garanţiei nu depăşeşte 10000 de euro (sau echivalentul lor).

28 september 2020