Freelancer - SRL sau ÎI?

08 january 2021 71

Bună ziua. Intenționez sa ofer servicii de dezvoltare a aplicațiilor mobile clienților din UE. Care este statutul juridic cel mai convenabil pentru un nomad digital? As vrea pe viitor sa călătoresc muncind, chiar dacă ma voi întoarce din când în când acasă, în Moldova. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Cu siguranță SRL, or, în cazul unor probleme de ordin financiar, chiar un eventual faliment, SRL-ul va răspunde în limita patrimoniului său ca persoană juridică.

Pentru ÎI dvs. răspundeți cu întreg patrimoniul ca persoana fizică (apartament, automobil, conturi în banca, depozite etc.)

10 january 2021