Frică de soț

14 june 2020 94

Ce trebuie să fac, dacă mă tem că soțul meu îmi va face ceva, el fiind foarte supărat? Mă tem că va atenta la viața mea sau mă va agresa. Nu locuim împreună, dar el știe unde locuiesc. Există vreo procedură legală? Plângere la poliție sau ceva de genul ca să mă asigur că dacă ceva mi se va întâmpla, el va fi cel bănuit?

Jurist comments 4

Cătălin Avxentiev
  • Law student

Bună ziua.
Până când Dvs. aveţi doar suspiciuni nu puteţi face nimic.
În caz de violenţă faţă de Dvs. din partea soţului, sesizaţi organul de poliţie, pentru a constata acţiunile violente.
După care puteţi solicita de la instanţa de judecată ordonanţă de protecţie, care presupne:
a) obligarea de a părăsi temporar locuinţa comună ori... mai detaliat de a sta departe de locuinţa victimei, fără a decide asupra modului de proprietate asupra bunurilor;
b) obligarea de a sta departe de locul aflării victimei, excluzînd și orice contact vizual cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
c) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
d) interzicerea să se apropie de anumite locuri: locul de muncă al victimei, locul de studii al copiilor, alte locuri determinate pe care persoana protejată le frecventează;
e) obligarea, pînă la soluţionarea cazului, de a contribui la întreţinerea copiilor pe care îi are în comun cu victima;
g) limitarea dispunerii unilaterale de bunurile comune;
h) obligarea de a participa la un program special de tratament sau de consiliere dacă o asemenea acţiune este determinată de instanţa de judecată ca fiind necesară pentru reducerea violenţei sau dispariţia ei;
i) stabilirea unui regim temporar de vizitare a copiilor săi minori;
j) interzicerea de a păstra şi purta armă.

15 june 2020
  • Legal consultant

D-na Ina, înfară de celea menționate de dl.Cătălin, mai există un articol în Codul Penal Articolul 2011.Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de un membru al familiei în privinţa altui... mai detaliat membru al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Faptele prevăzute la alin. (1):
a) săvîrşite asupra a doi sau a mai multor membri ai familiei;
b) săvîrşite în legătură cu solicitarea sau aplicarea măsurilor de protecţie;
c) care au provocat vătămarea medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de la 1 la 6 ani.
(3) Faptele prevăzute la alin. (1) și (2) care:
a) au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) au determinat sinuciderea sau încercarea de sinucidere
se pedepsesc cu închisoare de la 6 la 12 ani.
(4) Faptele prevăzute la alin. (1) sau (2) care au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii soldată cu decesul victimei
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani.

15 june 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Depuneti plîngere la politie
Pentru inceput
Cod contravențional
Articolul 781. Violența în familie

Maltratarea sau alte acţiuni violente, comise de un membru al familiei în privinţa altui membru al familiei, care au provocat vătămare neînsemnată a integrităţii corporale

se sancţionează cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore sau cu... mai detaliat arest contravenţional de la 7 la 15 zile.

Puteți solicita inclusiv emiterea unei ordonanțe de protectie, astfel, daca se confirma acțiunile violente, sotului va fi impuse interdicții de a se apropia de dumneavoastră, si altele, daca le va incalca, risca dosar penal.

15 june 2020

Mulțumesc mult! Foarte elocvent!

16 june 2020