Fumul de la vecini

04 may 2020 84

Vecinii fac toata ziua mincare la cuptor si fumul vine la mine in ograda. Copii nu pot sta afara, hainele nu pot sa le usuc normal afara, fumul intra si in casa. Este vreo lege, solutie pentru astfel de situatii?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Eugenia,

Conform Codului Civil, proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă... mai detaliat încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.

Regula de mai sus se aplică şi în cazul în care influenţa este considerabilă, dar este produsă de folosirea obişnuită a unui alt teren şi nu poate fi înlăturată prin măsuri justificate economic.

05 may 2020