Fundații în colegii

28 may 2022 10

Bună! În multe instituții de învățământ din Republica Moldova (colegii, universități) există așa-numite fundații și studenții sunt impuși să ”contribuie” în contul acestora anumite sume, iar dacă refuză - sunt amenințați că nu vor fi admiși la examene. Au, de drept, studenții obligația să facă plăți în contul fundațiilor amintite? Dacă nu există asemenea obligație, cum să acționeze atunci când li se cer asemenea plăți?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Fundațiile, fondurile școlii, clasei sunt benevole. Nu au nici o legătură cu procesul de învățământ. Sancțiunile legate de acestea sunt ilegale.
Urmează de contestat rezultatele examenelor conform Regulamentului intern și mai departe conform procedurii.

04 june 2022