Furt săvârșit de un grup de minori

13 may 2019 30

Patru minori - unul de 17 ani și alti trei de 11 ani, au stricat geamul unei statii de pompieri dintr-un sat și au sustras de acolo niște difuzoare și un prelungitor.
Cei trei minori mai mici au dat vina pe cel de 17 ani și au spus că el a făcut totul. Ce pedeapsă riscă minorul de 17 ani și este vreo cale de a minimiza consecințele?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează organul de urmărire penală să stabilească toate circumstanțele care au servit la comiterea infracțiunii pentru a vă putea da un răspuns corect, în urma stabilirii tuturor circumstanțelor adică audiere a martorilor, a bănuiților/invinuitilor, analizei probelor se va stabili dacă minorii au participat la comiterea infracțiunii sau nu.

Articolul 186.... mai detaliat Furtul Cod Penal
(1) Furtul, adică sustragerea pe ascuns a bunurilor altei persoane,
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
[Art.186 al.(1), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(2) Furtul săvîrşit:
a) - exclusă
b) de două sau mai multe persoane;
c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;
d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani.

13 may 2019