Gaj casa

28 december 2018 40

Buna ziua. Am o intrebare. Tata in anul 1998 a pus casa in gaj pe suma de 500$, iar bani nu i-a intors. La momentul cand a pus casa in gaj, eram cu fratele minor si fara acordul mamei. Pot intoarce casa, daca platesc suma asta sau se converteaza in suma mai mare. Doamna care i-a dat banii traieste in casa si in momentul de fata. Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pe tru inceput, aflați daca doamna in cauza este proprietară.
A fost inregistrat contract la cadastru?
Pe ce termen a fost luat împrumutul?
Daca nu sunt intreprinse careva din aceste condiții, puteți pretinde la casă, cu atit mai mult daca a fost obținuta de parinți in timpul casatoriei, deoarece se considera coproprietari... mai detaliat si urma a fi acordul ambilor soți
Totodata exista și nuanțe privind termenul de inregistrare la cadastru in temeiul codului civil din 1964.
Sunt multe neclarități.
Ma puteți contacta pentru clarificare.

28 december 2018