Gajarea automobilui prin procura

20 january 2022 21

Buna ziua! Am in proprietate un automobil. Am facut procura pe numele unei persoane, cu dreptul de a vinde si de a pune în gaj acest automobil. Persoana in cauza a gajat automobilul la banca si a luat un credit, pe care nu l-a achitat la timp. Datoria creste in continuafre. Intrebarea este: ce risc eu, ca proprietar al automobilului? Ce raspundere port? Pot fi fortata sa intorc eu creditul, în locul persoanei care a gajat automobilul? Ce masuri pot lua acum? Multumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Dvs. răspundeți față de bancă doar cu automobilul gajat. Banca este în drept să exercite dreptul de gaj prin vânzarea automobilului și închiderea creditului din prețul obținut din vînzare.

21 january 2022