Gajarea automobilului

18 september 2019 31

Vreau sa dau cu imprumut unei persoane suma de 8.000 euro, iar aceasta pune in gaj automobilul, valoarea de piata al caruia la moment este 16.000 euro. Ce act putem semna la notar, ca debitorul sa nu poata instraina bunul fara acordul meu (persoana care ii imprumuta banii), iar in urma vanzarii automobilului sa intoarca suma imprumutata?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Urmează să încheiați 2 contracte, unul de împrumut și al doilea de gaj(gajul constituie o garanție reală). Ar fi de dorit ca în obiect material cu care garantează să fie totuși un bun imobil, deoarece există riscul implicării automobilului într-un accident rutier.
De asemenea, vă recomand să prevedeți în contractul de... mai detaliat împrumut plata unei penalități între 0,20 și 0,50 din suma restantă pentru fiecare zi de întârziere.

18 september 2019