Garant la credit

21 december 2018 79

Buna ziua. Daca am datorie la un credit neachitat, pot fi garant pentru o alta persoana? Sau trebuie sa închid creditul meu si apoi sa pot semna?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Valeria,
Puteți fi fidejusor al unei alte persoane, însă, aceasta înseamnă că în cazul în care debitorul nu achită o sa fiți dvs obligata sa achitați pentru aceasta persoană.

21 december 2018
  • Legal consultant

Bună ziua Valeria,

Legislația prevede că în calitate de fidejusor (garant) poate fi o persoană fizică cu domiciliu sau reşedinţă în Republica Moldova sau o persoană juridică înregistrată în Republica Moldova, care să dispună de bunuri suficiente pentru a garanta obligaţia. În cazul în care persoana propusă nu este acceptată, debitorul... mai detaliat trebuie să propună o altă persoană.

Astfel nu are relevanță dacă aveți un credit neachitat. Important este ca să aveți bunuri suficiente în patrimoniu pentru eventual a acoperi datoria debitorului.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

21 december 2018