Gard din fortan și beton ridicat fără autorizatie

26 february 2020 297

Buna. A sosit timpul sa construim gardul din fortan cu temelie din beton intre vecini. Ne-am inteles cu vecinul sa-l facem impreuna, dar fara autorizatie de constructie. Doresc sa stiu ce riscam ambii daca îl construim fara autorizatie? Nu avem timp de umblat pe drumuri si nici dorinta sa cheltuim bani pentru autorizatie. Multumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Este ilegală intenționa dvs atîta timp cât legislația implică autorizația în acest sens pentru construcția gardului..

Că sancțiune puteți fi supuși unei amenzi contravenționale iar ulterior dacă ignorați obținerea de la primărie post factum a unei autorizații poate fi dispusă și demolarea acestuia.

Ca să nu riscați puteți investi o persoană... mai detaliat de comun acord cu vecinul prin procură pentru a obține actele necesare.

26 february 2020

Multumesc de răspuns, dar la ce sumă ajunge o autorizație și care sunt pașii care trebuie de început?

28 february 2020