Gard intre vecini

10 november 2020 413

Buna ziua. Casa parinteasca a fost construita foarte demult chiar pe linia de hotar. Acum vecinul din spate a hotarat sa construiască un gard inalt din fortan si l-a construit la o distanță foarte mica de la casa noastra, astfel blocand accesul in spatele casei noastre. De nenumarate ori, inainte ca el sa construiasca gardul mentionat, i-am cerut acces pentru a repara peretele casei noastre si a construi o bordura din beton langa casa pentru a o proteja de apa. Vecinul a respins cererile mele si a construit gardul, iar acum noi nu avem acces in spatele casei si intre gard si casa se aduna apa de ploaie care ajunge in casa. Unde sa ne adresam si cum am putea rezolva aceasta problema? Multumesc.

Jurist comments 3

  • Advocate

Dacă casa părintească e înregistrată conform legii, atunci urmează să depuneți o plîngere către primărie pentru construcție fără autorizare sau cu încălcarea normelor în construcții. Orice construcție capitală trebuie să respecte o distanță anumită față de alte construcții, în dependență de zona în care este amplasată.

11 november 2020

Domnul Popa ,daca e posibil,scrieti nr Dv de contact.mersi

11 november 2020
  • Advocate

11 november 2020