Gardian public in stare de ebrietate

01 january 2019 61

Buna ziua. Situatia e urmatoarea: un gardian public a consumat mai mult alcool in afara orelor de lucru si a fost transportat cu ambulanta la spital, fiind in stare de ebrietate avansata. Acolo a intervenit si politia pentru a se convinge ca nu are arma de lucru cu el. Poate fi concediat de la lucru in asa caz? Daca da, ce articol i se incrimineaza?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca acesta se afla înafara orelor de muncă atunci nu putem aplica temeiurile de concediere prevăzute la art. 86 Codul Muncii, unde spre exemplu se admite concedierea pentru prezentarea în stare de ebrietate la locul muncii..

01 january 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

În cazul în care gadrianul purta armă aflîndu-se în stare de ebrietate atunci, conform al. 3, lit. c şi al. 4, art. 18, LEGE Nr. 130 din 08.06.2012 privind regimul armelor şi al muniţiilor cu destinaţie civilă:

Articolul 18. Încetarea dreptului de posesie şi limitarea dreptului
... mai detaliat de proprietate asupra armelor
-
(3) Limitarea dreptului de proprietate prin interdicţia de posesie a armelor pe un termen de 5 ani se aplică dacă titularul:
c) a refuzat, s-a împotrivit sau s-a eschivat de la testarea alcoolscopică, de la examenul medical în vederea stabilirii stării de ebrietate şi a naturii ei sau de la recoltarea probelor biologice în cadrul acestui examen medical, în cazul în care poartă asupra sa arme letale şi/sau neletale supuse autorizării sau declarării.
4) În cazul în care titularul se află în una din situaţiile specificate la alin. (1), (2) sau (3), organul de poliţie competent retrage permisul de armă, iar titularul este obligat să depună armele şi întreaga cantitate de muniţii aferente la organul de poliţie în a cărui rază de competenţă teritorială îşi are domiciliul ori este obligat să le înstrăineze în condiţiile prezentei legi.

Prin urmare, odată ce îi va fi retras permisul de armă, teoretic ar putea fi concediat pe motiv că salariatul nu corespunde funcţiei deţinute sau muncii prestate deoarece pentru prestarea muncii date, are nevoie de permis de armă.

Servus

02 january 2019