Geamuri necalitative

09 february 2022 28

Bună ziua. Am comandat geamuri din Republica Moldova pentru Italia. Transportarea și montarea au fost efectuate. După montare am scos pelicula de protectie și le-am spălat, însă au rămas niște pete gri, plus nenumărate zgârieturi. Vânzătorul refuză sa le ia înapoi și să-mi întoarcă banii și spune ca îmi va trimite un produs care va curăța aceasta murdărie. Ce pot face? Precizez ca toate 6 geamuri sunt pline de asemenea pete, care nu se curăță după spălare.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Ar fi cazul de inaintat o notificare în acest sens,
Totodată, de intervenit cu o sesizare către Agenția pentru protecția consumatorului
Corect, ar fi efectuarea unei expertize pentru stabilrea existenței de vicii, dacă se constată că sunt vicii, atunci vînzătorul răspunde pentru înlăturare, oferirea altui bun sau restituire sumei petru produsul... mai detaliat necalitativ.

10 february 2022