Gospodarie taraneasca

09 may 2018 256

Bina ziua. Tata meu are deschisa gospodarie taraneasca din anul 2008; tot din acel an nu a facut nici o achitare sau dare de seama pentru gospodaria taraneasca. Acum daca doreste sa procure tenica agricola pe numele gospodariei taranesti, va fi obligat sa achite taxele din urma si penalitatile? Ca membru al gospodarie taranesti o are si pe fiica sa, mai multi angajati nu are. Va multumesc.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna. Dacă tatăl nu a avut nici o activitate și nu a deschis nici un cont bancar, nu are taxe de plătit, dar cel mai bine să se adreseze la organul fiscal din teritoriu, acolo se adună toată informația. La procurarea utilajului el nu trebuie să plătească nimic, se plătește... mai detaliat la vânzare,taxele se calculează tot de fiscul din teritoriu,se mai plătește și impozit dacă apare profit în gospodărie. Organul fiscal i-a în calcul membrii familiei care au scutire personal, dar și cheltuielile și veniturile care apar în gospodărie și numai după aceasta calculează suma impozitului care urmează să fie plătit, ca de obicei la sfârșit de an fiscal.

09 may 2018