Grafic de intrevedere a copilului

13 may 2019 41

Buna ziua! Am asa o intrebare: am o fata de 9 ani si sunt divortata. Fostul sot si-a facut grafic de intrevederi (duminica de la 09:00 pina la 18:00). Doar ca fiica mea nu vrea sa mearga cu el, din cauza ca a fost martora unor scene neplacute cand el striga si injura. Acum se teme si plange numai cand aude de el sau cand o suna. Nu stiu cum sa procedez, nu vreau sa-i interzic lui sa vada fata, dar nu vreau nici pe ea sa o stresez. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat ce sa fac in cazul dat. Nu vreau sa incalc drepturile fostului sot, dar nici sa traumez psihic copilul.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Inga,

În acest caz dvs nu încălcați nici un drept dat fiind faptul că aici se impune dorința și interesul copilului minor care este una primordială, astfel dvs nu puteți impune/supune copilul la asemenea acțiuni mai mult că atât când există dubiile că are putea fi afectat negativ.

Astfel, în... mai detaliat caz unei eventuale plângeri din partea soțului la autoritatea tutelară, poliție...nu aveți decât să argumentați pozitia prin prisma celor invocate mai sus.

14 may 2019