Grafic de vizita al copilului minor

22 march 2018 142

Buna ziua. Am o fiica minora de 12 ani, in urma judecatii fata este stabilita cu mine, mama fetitei. Vreau sa stabilesc graficul de ore cu tatal ei, m-am adresat la asistenta sociala, dar nu-mi dau nici o informatie. Ajutati-ma, va rog frumos!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs urmează să vă adresați la o autoritate tutelară ci nu asistență socială, în cazul în care aceștia tergiversează procesul sau nu întreprind nici o acțiunea, adresațivă în instanța de judecată pentru stabilirea graficului dar asigurațivă că aveți un înscris sau alte probe care certifică faptul că autoritatea tutelară... mai detaliat sss-a eschivat de la întocmirea graficului de vizită.

23 march 2018
  • Paralegal

Buna, Elena!
Referitor la cele expuse mai sus vreau sa adaug ca graficul de intervederi pentru parintele care locuieste separat de copil se efectuiaza de catre autoritatea tutelara teritoriala, care conform art. 57 2 a codului familiei este directia asistenta sociala si protectie a familiei in baza unei cereri... mai detaliat depuse de parinte. Decizia acesteia poate fi atacata in instanta de judecata.

23 march 2018