Vreau sa cumpar o camera in Moldova

17 january 2021 23

Vreau sa cumpar o camera in Moldova, dar ma aflu peste hotare si nu stiu cand voi putea sa ma intorc in Moldova, din cauza pandemiei. Poate tatal meu sa incheie contractul de vanzare-cumparare in numele meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Doar in baza unei procuri poate cumpara in numele dumneavoastră si inregistra dreptul de proprietate la cadastru ASP, contrar, in lipsa procurii, pe numele dumneavoastra nu e posibil sa fie inregistrat nimik.

17 january 2021