Hotărârea instanței pentru încasarea unei datorii

06 february 2021 14

Bună ziua. Am fost dată în judecată pentru neachitarea creditului la bancă. A avut loc şedința şi s-a pronunțat hotărârea. Care sunt acțiunile mele după pronunțarea acestei hotărâri? Eu nu dispun de toată suma indicată in hotărâre. Unde mă adresez? Este posibil să achit eșalonat această datorie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Cel mai bine mergeți la banca si solicitați sa fie incheiat un acord de reeșalonare a datoriei, contrar, hotărârea poate ajunge la executor, unde se va incepe executarea silită, si va fi necesar de achitat inclusiv serviciile executorului.

07 february 2021