Iazuri în arendă

09 may 2018 1000

Bună ziua. În sat la noi s-a dat iazul în arendă. Are dreptul arendașul să nu dea voie ca cineva sa ia apă din iaz - nu a dat voie unui om să ia apă pentru a uda nişte copaci sădiți tineri, iar în alt caz la celălalt iaz arendaş nu a dat voie să ia apă la un incendiu. Unde se poate de apelat, prin ce lege? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În cazul dat, contractul de arendă a fost încheiat cu primăria locală. Dacă aveți nevoie de a primi informații suplimentare, adresați vă acolo pentru concretizări.
Cît privește drepturile arendașului, cel din urmă nu are obligația de a acorda cuiva dreptul de a se folosi de bunul arendat, pentru care cel... mai detaliat din urmă achită taxe.
În caz de incendiu sau cauze excepționale, acordul arendașului nu este necesar atît timp cît există o necesitate publică, doar pe perioada existenței forței majore.

Cel mai bine, în cazul existenței unor necesități, cel mai bine clarificați amiabil posibilitatea de acces la iaz.
Succese.

09 may 2018