Iesirea automobilului cu numere straine din Moldova

21 march 2019 355

Am avut masina cu numere straine si eu am facut intrarea, dupa care am plecat si i-am dat masina unui prieten de-al meu. El a iesit cu ea din Moldova si mai tarziu a intrat tot cu ea. La vama mi se zice ca masina e pe numele meu. Cum daca automobilul a iesit din tara? Si s-a inregistrat alta intrare cu alta persoana? Ce sa fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Organul vamal urmărește mașina cât timp se află pe teritoriul țării noastre și când peste pentru a nu se încalcă limita de 180 de zile indiferent de persoana care este conducătorul ei. Dvs probabil figurați pe motiv că sunteți proprietarul ei.

21 march 2019