IMFGL facturi imense pentru un apartament nelocuit

16 september 2018 111

Buna ziua. Am cateva nelămuriri în legătură cu facturile de la apă. Din august 2017 nu mai locuim în apartament. În ianuarie 2018 am venit și am văzut facturi cu datorii la apă, am mers și am anunțat, dar mi s-a spus că trebuie să scrim o cerere. Am scris cerere că nu locuiește nimeni în apartament și apă nu folosește nimeni. Acum am fost și am văzut iarăși facturi triplate. Am mers la IMFGL si mi s-a spus ca din motiv ca nu am repetat indicii mi sa calculat o cota parte și ca am fost înștiințat de repetarea indiciilor deși nu a fost așa. Mi-au dat o foaie de înștiințare să o semnez cu data din februarie 2018, nu am semnat din motiv că era cu data din urmă. Contoarele sunt verificate metrologic și pasapoartele sunt valabile până în 2021. De ce trebuie să achit a cota parte dacă nu folosesc, de ce trebuie să achit pierderile și pentru incompetenta lor? Cum sa procedez mai departe? Pentru căldură am achitat din motiv ca nu este posibilă deconectarea ei. Vă Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Solicitați de la ACC-ul dvs un în scris prin care aceștia demonstrează că în apartamentul dvs întradevăr de la data cutare nu mai locuiește nimeni, și prezentațil IMFGL-ulu, or dacă aveți contract direct cu apă canal ca persoană fizică adresațivă către aceștia or dacă blocul dvs locativ este reprezentat... mai detaliat de ACC în raport cu Apă Canal atunci coordonați aceste momente cu ACC-ul. APLP-ul blocului dvs locativ.

16 september 2018