Imi poate fi eliberat cazierul judiciar? Pot parasi teritoriul RM?

18 july 2019 230

In cazul in care am doua credite de la organizatii nebancare si am acte executorii (dar m-am prezentat la biroul executorului judecatoresc), pot parasi teritoriul RM si daca m se elibereaza cazierul judiciar?

Lawyer comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Cazierul se va elibera fara problemă, datoriile nu au nici o tangență cu cazierul juridic.
Ce ține de interdicția de a parasi țara, aceasta se aplică la demersul executorului și se autorizeaza de judecată, astfel urma sa fiți informați.
Pentru a afla daca aveți careva interdicție de circulație contactați poliția de... mai detaliat frontieră, ei dețin registrul interdicțiilor date
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

18 july 2019