Imobil cumparat in timpul casatoriei

05 november 2019 48

Buna ziua! Vrem cu sotul sa cumparam un imobil si sa-l facem donatie mamei. Putem cand facem contractul de vanzare-cumparare la notar imediat sa-l donam mamei fara a inregistra contractul in registrul cadastral, sau trebuie mai intai inregistrat? Cum ar fi mai simplu de procedat? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

De ce sa vă complicați astfel cînd puteți oferi calitatea mamei din start de cumpărător la actul de V-C și de a evita etapele descrise dat fiind faptul că nu sunt nici rezonanțe nici necesare și da bunul urmează a fi înregistrat în Registrul Bunurilor Imobile.

05 november 2019