Imobil privat (pe cote părţi)

01 march 2019 69

Buna ziua. Vreau sa achizitionez un imobil. La ce riscuri ma expun daca acest imobil este inregistrat la cadstru ca fiind ''imobil privat (pe cote părţi)'' si contractul de vanzare-cumparare o sa fie semnat la notar de persoana imputernicita prin procura de vanzare, si nu de proprietarul imobilului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Atit timp cit persoana prin procură are dreptul de a vinde bunul, cu acordul expres al ambilor coproprietari(ce ați menționat cote parți) atunci careva probleme nu pot aparea.
De regulă acest capitol, adică acordul coproprietari,, este cu strictețe verificat de catre notar.

01 march 2019