Imobil procurat in casatorie din bani propii

23 december 2019 147

Buna! Am procurat un apartament in timpul casatoriei din banii mei, la cadastru si la evidenta sotul nu a fost pus, din motiv ca nu a pretins. Dupa cativa ani am divortat, nu am impartit averea, dar nici pensie alimentara nu am cerut. Au trecut 10 ani de atunci si doresc sa vand apartamentul. La notar ma intreaba daca am fost casatorita. El la moment nu e impotriva sa clarifice situatia, dar avand probleme cu politia, e fugit din tara. Ce pot face?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Dacă țineți legătura cu acesta atunci spuneții să întocmească un acord pentru vinderea imobilului respectiv la consulatul sau ambasada RM din care se află și să vil transmită cu care veți putea vinde apartamentul la notar prezentind acordul.

24 december 2019

Fostul e fugit din tara, fara acte, ele au ramas la politie, e fugit cu acte false, la consulat nu se prezinta ca va fi retinut indata.
Daca e prins risca 30 ani de inchisoare. De aceea nu putem obtine nimic de la el. In scris.

24 december 2019