Imobil ramas de la bunica care a decedat in Rusia

04 february 2022 31

Buna ziua. Mama mea locuieste in casa unde a locuit o viata intreaga, unde am copilarit si eu. Casa apartine bunicii mele (cetateanca a Rusiei), care in septembrie 2021 a decedat (bunicul nu este tatal biologic al mamei, a decedat si el in 2010). Mama mai are un frate, cetetean al Rusiei. Ei de mai bine de 35 de ani au locuit in casele lor in Rusia, iar noi aici, in casa pe numele bunicii. Aproximativ 15 ani in urma bunica a scris un act de donatie pe numele mamei, aici in Moldova, dar s-a razgandit si l-a rupt. Ce sa faca mama acum? Fratele ei locuieste in Rusia si nu comunica cu mama, nici despre decesul bunicii nu ne-a spus, am aflat de la alte rude. De la ce incepem? Astept raspunsul Dvs. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Olga, e necesar să vă deplasați în Rusia, să verificați cum se desfășoară așa ceva conform Codului civil al Rusiei.

05 february 2022