Imobilul partajat în urma divorțului a fost pus în gaj

11 may 2022 74

Bună ziua. În urma divorțului, casa a fost partajată în instanță. După care, unul din foștii soți a pus casa în gaj la contractarea unui împrumut. Imobilul a fost sechestrat, deoarece împrumutul nu a fost rambursat. Este obligat celălalt coproprietar (fost soț) să achite datoria rezultată din împrumutul menționat?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Noroc Ștefan, b un lucru n-am înțeles casa deja a fost partajată de instanță, dacă da DVS sunteți îndrept să contestați contractul de creditare în instanța de judecată, unde o să demonstrați, că ex. soția n-a fost în drept să pună în gaj casa, alfel DVS o să pierdiți ... mai detaliat casa, e o istorie interesantă. Dacă o să aveți întrebări puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

12 may 2022
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ștefan,

În urma efectuării partajului, fostul soț, care deține o cotă parte din imobil era în drept sa ipotecheze doar cota sa parte.

În cazul în care acesta nu rambursează creditul și cheltuielile aferente creditului Creditorul va fi drept să vândă cota sa parte, însă vor fi obligați să vă propună... mai detaliat mai întâi Dvs. să cumpărați aceasta cota parte, iar dacă refuzați vor fi în drept să o înstrăineze unui terț.

Succes.

12 may 2022