Împăcarea in urma unui viol

30 october 2018 93

Bună! În urma unui viol, ambele părți au convenit la împăcare. Însă partea vătămată necesită repararea prejudiciului moral si material. Cum se stabileste acesta și de cine?
Și unde trebuie sa se adreseze pentru a fi închis acest caz?

Jurist comments 2

  • Advocate trainee

Au convenit la împăcare în cadrul procesului penal?
Aceasta se stabilește în cadrul procesului de judecată de către judecători, în acest sens partea vătămată trebuie să formuleze o acțiune civilă cu solicitarea de a se încasa prejudiciul moral și material rezultat din infracțiune.

31 october 2018
  • Legal consultant

Dl. Criss, DVS ați convenit la împăcarea părților, e normal, nu mai că partea vătămată a uitat un lucru să convină la restituire prejudiciului material și material. La ea ce ua avut loc consecințe complicate în urma violului, ceva mă pune în gardArticolul 2036. Reparaţia prejudiciului moral
... mai detaliat (1) În cazul în care persoanei i s-a cauzat un prejudiciu moral prin fapte ce atentează la drepturile ei personale nepatrimoniale, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege, instanţa de judecată are dreptul să oblige persoana responsabilă la reparaţia prejudiciului prin plata de despăgubiri.
(2) Prejudiciul moral se repară indiferent de existenţa şi întinderea prejudiciului patrimonial.
(3) Reparaţia prejudiciului moral se face şi în lipsa vinovăţiei autorului, faptei ilicite în cazul în care prejudiciul este cauzat prin condamnare ilegală, atragere ilegală la răspundere penală, aplicare ilegală a arestului preventiv sau a declaraţiei scrise de a nu părăsi localitatea, aplicarea ilegală în calitate de sancţiune administrativă a arestului , muncii neremunerate în folosul comunităţii şi în alte cazuri prevăzute de lege.
(4) Dacă legea nu prevede altfel, simpla constatare a încălcării unui drept sau interes recunoscut de lege fără plata de despăgubiri oferă satisfacție echitabilă persoanei vătămate doar cînd aceasta corespunde cu natura dreptului sau interesului recunoscut de lege încălcat și persoana vătămată astfel va putea obține o valoare nepatrimonială superioară prejudiciului moral suferit.
(5) Dreptul la despăgubire pentru atingerile aduse drepturilor personale nepatrimoniale poate fi cesionat numai în cazul în care a fost stabilit printr-o tranzacție sau printr-o hotărîre judecătorească definitivă.ă. În cazul dat victima în cerere sa trebue să favă trimitere .Victima v-a greu să dovedească în ce constă prejudicul material și moral.

04 january 2020