Împăcarea partilor

08 june 2018 39

Pot sa ma împac cu partea vătămată pe dosar penal (art. 186.2) nefiind pe teritoriul R. Moldova cu ajutorul unui avocat?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
Împăcarea este un act personal și pentru aceasta este necesară prezenta personală! Or, nu avocatul a comis fapta pentru a se împacă cu partea vătămată, ci banuitul/invinuitul/inculpatul.
Odată ce aveți această posibilitate faceți un efort pentru a finisa această etapă din viața Dvs.

09 june 2018
  • Legal consultant

Dl. Dumitru, mai eften v-a fi dacă DVS o să expediați o cerere de împăcare pe adresa procuraturii care gestionează cauza penală.

05 january 2020